Днес бе публикувана първата самостоятелна книга на ланд. арх. д-р Веселин Рангелов. Тя носи заглавието:
“ПРОСТРАНСТВЕНА И ФУНКЦИОНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЯ НА МАНАСТИРСКИТЕ ДВОРОВЕ В БЪЛГАРИЯ“
Актуалност на изследването
С развитието на урбанизацията все повече се засилва стремежът на хората за съприкосновение с природата. Поради утежнените условия за живот и труд в съвременните градове човешкият организъм акумулира вредни вещества и психическо напрежение, които водят до негативни здравословни последици. При това положение манастирските комплекси, намирайки се по-често в извънселищна среда, се явяват едно от естествените и желани места за краткотраен или дълготраен отдих на хората със своето богато културно-историческо наследство, спокойствие и не на последно място – изолираното им местоположение спрямо големия град, сред тишина, чист въздух, планински простор и красиви гледки.
Черепишки манастир
Науката безспорно е доказала, че отдихът в извънградска среда най-ефективно възстановява физическите и психически сили на човека. Тя съдейства за повишаването на неговата работоспособност. Времето, прекарано в манастирските комплекси ни зарежда с положителни емоции. Там трупаме познания в областта на религията, историята, изкуството, архитектурата и бита на отдавна отминали епохи. Това води до непрекъснатото увеличаване на рекреационното значение на манастирските комплекси. Придава им допълнителна функция в контекста на съвременното обществено развитие. Така рекреацията се превръща в своеобразна “консумация” на тези обекти и в последните години съвсем закономерно се утвърждава като един от основните начини за многоцелевото им използване.
Гложенски манастир “Св. Георги Победоносец”
Манастирският двор и растителността, наред с останалите компоненти на манастирския комплекс, имат съществено значение за рекреационния потенциал. Досега на тях не е обръщано достатъчно внимание при проучванията на тези обекти.
Бачковски манастир “Света Богородица”
Непрекъснато нараства необходимостта от създаване на възможности за рекреационно използване на манастирските комплекси. Един от основните принципи на днешната туристическа политика е да се осигуряват условия за отдих в тях или околностите им. При използването на манастирските комплекси за нуждите на отдиха се търсят оптимални варианти за съчетаването на религиозната им дейност с техните богати рекреационни възможности. За това организирането на отдиха в манастирите винаги е съпътствано от редица териториално-устройствени, градоустройствени, архитектурни, екологични и разбира се, културологични проблеми.
Сеславски манастир “Свети Николай Мирликийски”
Именно това определя безспорната актуалност на изследването в практико-приложен аспект. То може да бъде от полза на Светия Синод и Българския туристически съюз в създаването на предпоставки за устойчиво развитие на тези комплекси.
- Книгата е електронно издание в онлайн библиотека LITERNET.Можете да я намерите тук